Jídelníček

 
Každý správný majitel přemýšlí i o stravě svého psa. A do této úvahy jsem zabředla i já v době, kdy se naše rodina rozrostla o Fidečka. Vzhledem k tomu, že moji rodiče, chovatelé zlatých retrívrů, již dlouhou dobu krmí syrovou stravou - BARFem a tudíž vím, jak pejsci na mase prospívají, netloustnou a bezproblémově papají, stalo se pro mě chystání BARFu naprosto přirozenou součástí dne. Proto bylo nasnadě, že i my se na syrovou stravu vrhneme. 
Jistě mnozí namítají, že BARF má celou řadu nevýhod (dlouhé chystání, BARF na cestách, nedostatek minerálních látek ...), avšak za tu dobu, co syrovým masem krmíme, jsem žádnou vážnější překážku nenalezla. Je pravdou, že sice strávíte nějaký řas v kuchyni navíc, ale když pak pozorujete svého psího kamaráda, jak mu chutná, je to pro Vás dostatečnou odměnou. Syrová strava má také mnoho nesporných výhod, např. už jen to, že maso chystáte každý den, máte ho v ruce, vidíte ho a taky cítíte, takže víte, co Vašemu pejskovi podáváte. Nedostatek minerálních látek a dalších vitamínů bohatě pokryje pestrost stravy a v případě, že u psa pozorujte nějaký problém, můžete přidat minerální a vitamínové doplňky, čímž rychle zareagujete na vzniklý problém a zamezíte komplikacím. Dostatečné množství vápníku pak zajišťuje podávání syrových kostí, mořských řas, případně rozdrcených vaječných skořápek, tudíž ani štěně v období přezubování nemá vápníku nedostatek. 
 
 
Závěrem bych chtěla zdůraznit, že nikoho nenabádám k zavržení granulek, ale k tomu, aby se každý zamyslel nad tím, čím svého nejvěrnějšího přítele krmí. Proto přeji všem hafánků jak granulářům tak BARFařům šťastný a plnohodnotný život.
 
 
Složení krmné dávky: 
50 - 60% masa
 masa - kuřecí, drůbeží, hovězí, vepřové, skopové, telecí, koňské, králičí, rybí, pštrosí a divočina
vnitřnosti - játra, ledviny, slezina, srdce, jazyk, dršťky, žaludky, vemeno, plíce, mozek
 

20 - 30% kostí

Jedná se pouze o syrové kosti!!! Zkrmují se jak kosti masyté (kuřecí krky, skelety apod.), tak kosti velké (hovězí,vepřové)
 

20 - 30% příloh

Jde zejména o zeleninu a ovoce - podávámetakové, jaké má pes rád (banán, mrkev, okurek, zelí ....)
 
Krmnou dávku lze doplnit různými druhy olejů (lososový, pupalkový, ostropestřcový, olivový), v omezené míře také obilných příloh (rýže, ovesné vločky, kroupy, pohanka, jáhly). Lze podávat také mléčné výrobky (tvaroh, jogurty, acidofilní a kefírové mléko, podmáslí, ale vhodnější než kravské mléko je např. mléko kozí, ovčí apod.).Vhodné jako zpestření stravy je vejce (syrový žloutek, rozdrcené skořápky), zeleninové a ovocné šťávy, různé druhy ořechů (vlašské, lískové, mandle, para ořechy),  a semínek (dýňová, lněná, slunečnicová).
V případě potřeby lze podávat minerální doplňky  - mořské řasy, chlorellu, spirulinu, kvasnice (pangamin). Je také možnost zakoupit přípravky CDVet, které obsahují všechny potřebné minerály a stopové prvky. 
 
 
Množství krmné dávky:
Množství krmné dávky není úplně lehké stanovit. U dospělého jedince se jedná zhruba o 2 - 3% ideální hmotnosti, štěně by mělo dostávat 4 - 6%. Dospělého psa zpravidla krmíme 2krát denně, štěněti je možné dávku rozdělit do 6 porcí.
Avšak obecně platí, že každý pes je individuální a krmná dávka se tak odvíjí od konkrétního jedince. Pokud je pes přes den velmi aktivní, může se stát, že mu 3% nebudou stačit, je tedy nutné podávat více. To platí i obráceně. Pokud pes přes den nevydává určité procento aktivity, je třeba krmnou dávku snížit, aby neměl tendence tloustnout.
 
 

Ukázky našeho jídelníčku

 
kuřecí srdíčka, cuketa, sušené brusinky a ovesné vločky
 
hovězí hrubomleté, salát, mrkev, vaječný žloutek a skořápky
 
neprané sršťky, cuketa, vepřový ocásek, tvaroh